دنياي معدن : افزايش ۱۵ ميليون تني ظرفيت پتروشيمي كشور
دوشنبه، 20 خرداد 1398 - 06:48 کد خبر:139224
دنياي معدن -رييس هيات عامل ايميدرو گفت: در نتيجه سرمايه گذاري هاي جديد و بهره برداري از ۱۴ طرح پتروشيمي، ۱۵ ميليون تن به ظرفيت توليد كشور اضافه مي شود.


به گزارش دنياي معدن، خداداد غريب پور صبح امروز در نشست خبري امضاي تفاهم نامه طرح ساماندهي و تسريع در عمليات اجرايي طرح هاي پتروشيميايي و پتروپالايشگاهي منطقه پارسيان با اشاره به اينكه در نتيجه اجراي طرح هاي پتروشيمي در اين منطقه ۱۵ تا ۱۸ ميليون تن به ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي كشور اضافه مي شود، گفت: در نظر داريم تا ساير صنايع از جمله صنعت آلومينيوم و پتروپالايشگاه ها را در اين منطقه طراحي و راه اندازي كنيم.

وي افزود: به منظور تامين زيرساختهاي آب و برق مورد نياز اين منطقه، اقدامات عملياتي نيز طراحي و در حال اجرا است كه تاكنون هزار ميليارد تومان هزينه در بر داشته است.

به گفته اين مقام مسئول، توسعه اشتغال و توليد نيازمند سرمايه گذاري است. در همين راستا تلاش كرديم تا با استفاده از روش BOO (مشاركت بخش خصوصي)، جذب و تزريق سرمايه داشته باشيم.

در ادامه اين نشست، فريدون همتي استاندار هرمزگان با اشاره به شرايط تحريمي كشور گفت: در هرمزگان ظرفيت هاي توسعه صنايع افزايش يافته است و براي آن برنامه ريزي شده است. يكي از نكات مثبت منطقه هرمزگان (منطقه پارسيان) وجود خط لوله گازي ۲۰ ميليون متر مكعبي است كه مي تواند محل مناسبي براي تامين خوراك گازي باشد و ظرفيت آن قابل ارتقاء است.

طراحي ۳۰ طرح جديد پتروشيمي در عسلويه، كنگان و دير

در ادامه بهزاد محمدي، مديرعامل شركت صنايع پتروشيمي ايران با اعلام اينكه از ۵۵ مجتمع توليدي پتروشيمي كشور ۱۶ مجتمع توليدي در منطقه عسلويه قرار دارد، گفت: به همين نسبت ۳۰ طرح جديد را براي فاز ۲ عسلويه، كنگان و دير طراحي كرديم كه از اين تعداد، ۱۷ طرح در حال پيشرفت بوده و پيش بيني مي كنيم كه سال آينده به بهره برداري برسند. ۱۳ طرح باقيمانده نيز در مرحله مطالعات و جذب سرمايه است.

به گفته اين مقام مسئول، خوراك متان، پروپان، بوتان و ميعانات گازي به عنوان خوراك مورد استفاده واحدهاي پتروشيمي يكي از امتيازاتي است كه منطقه عسلويه براي سرمايه گذاري دارد.

معاون وزير نفت در امور پتروشيمي، طرح هاي مدنظر براي منطقه پارسيان را ۱۴ طرح اعلام كرد و اظهارداشت: در نتيجه بهره برداري از اين تعداد طرح ۱۵ ميليون تن به ظرفيت توليد محصولات پتروشيمي كشور اضافه مي شود كه حصول اين هدف نيازمند ۱۹ تا ۱۹.۵ ميليارد دلار سرمايه گذاري است.

اين مقام مسئول در جمع خبرنگاران در ارتباط با تحريم هاي اخير اعمال شده عليه صنعت پتروشيمي كشور تاكيد كرد: اين تحريم براي ايران مقوله تازه اي نيست و مدتها است كه مشكلات اين حوزه را مديريت و شرايط را هموار كرده ايم.

وي ادامه داد: به نظر مي رسد طرح اين موضوع تنها جنبه رواني داشته و ما بدون توجه به اين موضوع با قدرت به اجراي طرح ها و توليد محصولات اين صنعت ادامه مي دهيم.