دنياي معدن : با خريد سهام يكي از شركت هاي زغال سنگي در منطقه پروده طبس دسترسي اين شركت به مواد اوليه آسانتر شد و زنجيره ماده اوليه تا توليد براي ذوب آهن تكميل تر شد
دوشنبه، 20 اسفند 1397 - 12:30 کد خبر:138574
دنياي معدن -شركت هاي فولادي كه منطبق با شيوه كوره بلند اقدام به توليد مي كنند براي توليد خود نياز به تامين زغال سنگ دارند . همواره يكي از دغدغه هاي ذوب آهن اصفهان در ايران نيز تامين زغال سنگ براي توليد است ، اما خبرها حكايت از اقدام راهبردي شركت سرمايه گذاري صدر تامين براي اصلاح زنجيره تامين در ذوب آهن دارد چرا كه ذوب آهن ساليانه در حدود 1 ميليون و 650 هزار تن زغال سنگ مصرف مي كند كه به منظور اقدامات كيفي بايد 30 درصد از اين ميزان را از محل واردات و مابقي كه در حدود 1 ميليون 155 هزار تن است را از بازار داخل تامين كند از اين ميزان 180 هزار تن توسط شركت البرز شرقي از توابع ذوب آهن تامين شده و مابقي نيز از طريق پروده طبس تامين مي شود .


به گزارش دنياي معدن و به نقل از روابط عمومي شركت ذوب آهن اصفهان، احمد زماني مدير عامل اين هلدينگ صنعتي و معدني (صدرتامين) خبر از خريد 68/2 درصد از سهام شركت فراوري زغال پروده طبس ( يكي از شركت هاي اصل 44 كه در اختيار صندوق كاركنان فولاد بوده است ) داد و گفت: در حال حاضر 56/5 درصد از سهام ذوب آهن اصفهان متعلق به تامين اجتماعي است كه به صورت وكالتي توسط هلدينگ صدر تامين اداره مي شود .

زنجيره تامين ذوب آهن با خريد يك واحد زغال تكميل تر شد ...

وي گفت: ذوب آهن اصفهان اولين توليد كننده فولاد كشور و يكي از بزرگترين واحدهاي توليد كشور است كه پس از خصوصي سازي بخش هايي از زنجيره تامين اين مجموعه به صورت جداگانه واگذار و به نوعي خصوصي شد اما استراتژي ما براي اين مجموعه تكميل زنجيره تامين و توليد ذوب آهن است و در اين راستا اقدام به خريد سهام يكي از بهترين و مدرن ترين كارخانه هاي زغال سنگ كشور كه هم زخائر معدني بسيار خوبي دارد و هم جزو شركت هاي با پتانسيل بالا است ، نموديم و 68/2 درصد از سهام اين مجموعه را خريداري كرديم . اين شركت توان توليد ساليانه 1 ميليون و 500 هزار تن زغال خام و 750 هزار تن زغال كك را داراست .

برنامه تامين 6 ميليون تن ماده اوليه و زغال سنگ در "ذوب" عملياتي مي شود ...

وي در ادامه افزود: در شرايط حال حاضر خوشبختانه ذوب آهن اصفهان شرايط سخت را پشت سر گذاشته و از زيان خارج شده است و هدف گذاري اين مجموعه توليد 4 ميليون تن چدن مذاب است . در حال حاضر صدر تامين به عنوان سهام دار عمده اقدامات لازم در اين زمينه تزريق نقدينگي، ايجاد زيرساخت ها و سرمايه گذاري هاي لازم به جهت تكميل زنجيره هاي تامين را عملياتي كرده است و انتظار داريم با وجود زيرساخت هاي ايجاد شده در ذوب آهن هدف گذاري 4 ميليون تن توليد را در آينده اي نزديك محقق كند ، اين ميزان توليد نياز به 6 ميليون تن ماده اوليه ( سنگ آهن دانه بندي شده) و تامين زغال سنگ دارد كه زيرساخت هاي آن يكي پس از ديگري در حال آماده شدن است . زغال سنگ پروده طبس طبس هم در حدود نيمي از مصرف داخلي ذوب را تامين مي كند و اين تغييرات طبعا آثار مثبتي بر كاهش هزينه هاي اين مجموعه خواهد داشت .

زماني گفت: خوشبختانه عمده شركت هايي كه در اختيار صدر تامين است حاشيه سود قابل قبولي از 20 تا 30 درصد را دارند و در تلاشيم تا سوددهي ذوب آهن را نيز افزايش دهيم كه با توجه به سودده شدن ذوب آهن و پوشش هزينه هاي ثابت و ايجاد زير ساخت هاي لازم افزايش توليد مي تواند آثار مثبتي در سوددهي اين مجموعه داشته باشد .

صدر تامين به بورس مي آيد با ارزش بازاري در حدود 9 هزار ميليارد تومان، البته فارغ از ذوب آهن

مدير عامل صدر تامين درباره بورسي شدن شركت متبوعش گفت: همه سازوكارها براي ورود ما به بورس آماده شده است و مدارك و مستندات لازم به بورس ارائه شده و انتظار داريم به زودي پذيرش و درج نماد صدر تامين نهايي شود.

وي گفت : ما به عنوان هلدينگ صنعتي و معدني شستا هستيم و حداقل در شش سال گذشته همواره سودده بوده ايم ، 90 درصد دارايي هاي ما بورسي و شفاف است و پهنه هاي معدني ارزشمندي را در اختيار داريم و انتظار داريم صدر تامين با ارزش بازاري بالغ بر حدود 9000 ميليارد تومان به زودي وارد بازار سرمايه شود.