دنياي معدن : برخي اقدامات، روند تعطيلي معدن بوكسيت شاهوار را دچار مشكل كرد
سه شنبه، 23 بهمن 1397 - 08:56 کد خبر:138325
دنياي معدن - نماينده شاهرود و ميامي در مجلس گفت: يك سال و نيم پيش با ديدن حجم تخريب ها در شاهوار پيگير تعطيلي اين معدن بوديم اما برخي اقدامات نگذاشت تا روند قانوني تعطيلي در آن به درستي طي شود.


به گزارش دنياي معدن، سيد حسن حسيني شاهرودي ظهر يكشنبه در نشستي با حضور مؤثران شاهرودي به ميزباني فرمانداري شهرستان بابيان اينكه يك سال و نيم گذشته خبري مبني بر تخريب شاهوار توسط معدن بوكسيت منتشر شد كه ما با حضور ميداني فهميديم كه اين حرف درست است و حجم تخريب هاي محيط زيستي در اين معدن بسيار زياد است.

وي افزود: در همان زمان مسير قانوني تعطيلي اين معدن را در پيش گرفتيم و با نشست هاي مكرر با مسئولان و حتي حضور در كارگروه معادن بحث بارها مطرح و نظرات نيز اعلام شد لذا ادارات محيط زيست، منابع طبيعي و ... مامور رسيدگي به اين امر شدند و در شوراي معادن نيز مطرح شد كه معدن بوكسيت داراي تخلفاتي است.

حصول نتيجه از طريق قانوني

عضو خانه ملت گفت: در همان زمان فردي بيان داشت كه در مسير تعطيلي اين معدن بايد اطلاع رساني صورت گيرد كه ما مخالف اين امر تا طي شدن مسير قانوني و حصول نتيجه بوديم اما به يك باره فرداي آن روز مشاهده كرديم كه در تمام رسانه ها و فضاي مجازي بيان شد كه شاهوار نابود و ويران شد و هجمه وسيع رسانه اي موج احساسات را برانگيخت.

حسيني شاهرودي بيان كرد: از زماني كه اين امر رسانه اي شد در شاهرود برخي تحركات شكل گرفت و برخي تجمعات برگزار شد و مصاحبه هايي پشت سر هم انجام پذيرفت كه اين امر يك باره دست ما را در مسير قانوني خالي كرد.

وي افزود: با اين كار ما پشتوانه مان را در مسير قانوني بسته شدن معدن بوكسيت از دست داديم و كار به جايي رسيد كه شوراي تأمين به اين موضوع ورود كرد و بحث به نافرماني مدني متصل شد و تصميم بر آن شد كه بايد در برابر آن ايستاد چراكه نمي شود هر كس براي مطالبه خود به تجمع دست بزند و اين امر سبب شد تا پشتوانه ما از دست برود وگرنه اين معدن در شاهرود يك سال و نيم قبل بسته شده بود و اين همه روال قانوني نيز به طول نمي انجاميد.

رسانه هاي منتقد از سال ۹۰ كجا بودند؟

نماينده شاهرود و ميامي در مجلس شوراي اسلامي با طرح اين سوال كه رسانه ها و كساني كه موج ها را براي معدن بوكسيت راه انداختند از سال ۹۰ تا امروز كجا بودند و چرا ساكت بودند؟ و چرا تا وقتي كه ما به اين موضوع ورود كرديم سكوت كرده بودند و همين كه امور از طريق قانوني ادامه يافت يكباره به ميدان وارد شدند، گفت: با اين وجود بازهم ما در جلساتي دوباره موضوع را مطرح كرديم و ۱۴ بند را نيز براي معدن مطرح ساختيم كه بايد اين امور اجرا شوند اين بندها شامل ترميم طبيعت و راه و ... بود.

حسيني شاهرودي همچنين با ابراز اينكه اين معدن در حال تخريب يك هزار و ۳۸۳ هكتار از اراضي شاهوار بود كه آن را به ۱۵۰ هكتار محدود كرديم، بيان كرد: ما بيان كرديم كه اين روند بايد اصلاح شود اما سخن اصلي امروز اين است كه در آينده بايد براي اين معدن چه كرد؟

وي اسفندماه سال جاري را موعد تمديد مجوز اين معدن اعلام كرد و افزود: اين معدن در حال بلعيدن تمام زمين هاي شاهوار بود و اگر جلوي آن گرفته نمي شد تا شاهوار، ابر و ميغان و ... نيز تحت تخريب قرار مي گرفت اما در نهايت بايد ديد آينده اين معدن چه مي شود چرا كه باز هم اين موضوع را در جلسات هفته هاي آتي شوراي معدن مطرح خواهيم كرد.