دنياي معدن : فولاد خراسان، «معين توسعه» منطقه شد
سه شنبه، 23 بهمن 1397 - 06:17 کد خبر:138317
دنياي معدن -فولاد خراسان با امضاي تفاهم نامه اي ميان اين شركت و شهرداري و شوراي اسلامي شهر نيشابور با حضور استاندار خراسان رضوي، به عنوان معين توسعه منطقه 5 خراسان رضوي (شامل شهرستان هاي نيشابور و فيروزه) معرفي شد.


در مراسم امضاي اين تفاهم نامه كه ميان مهندس احمدي، مديرعامل فولاد خراسان و نجفي، شهردار نيشابور و درودي رييس شوراي شهر به امضا رسيد، استاندار با بيان اين كه همكاري فولاد خراسان در توسعه منطقه، به عنوان معين توسعه اقتصادي، يك همكاري داوطلبانه و عام المنفعه است، افزود: شركت ها و صنايع بزرگ، علاوه بر رسالت خود در توليد و شكوفايي اقتصادي، بايستي نگاهي توسعه محور به محيط پيرامون خود داشته باشند و از بركات آن نيز، خود در وهله اول برخوردار شوند.

رزم حسيني با بيان اين بيلان آب دشت نيشابور به ميزان سالانه  100ميليون متر مكعب منفي است، افزود: مطالعات در زمينه مصرف بهينه آب، اجراي برنامه هاي ترويجي و آموزشي براي اهالي، كمك به خوداشتغالي ساكنان روستاها و محيط پيراموني و جلوگيري از سرريز شدن جمعيت روستاها به حاشيه شهرها و سكونت گاه هاي غير رسمي، مسايلي است كه بايد در صدر توجه شركت هايي مانند فولاد خراسان قرار گيرد.

استاندار خراسان رضوي با بيان اين كه امروز شهرها و حتي روستاهاي ما از سرانه بالاي تحصيلات عالي، نيروي انساني توانمند و زيرساخت هايي نظير انرژي و شبكه ارتباطي و اينترنت برخوردارند، افزود: با اين شرايط، اگر نگاه توسعه اي و مديريت توسعه وجود داشته باشد، با استفاده از رسوب سرمايه شركت ها در بانك ها و كمك گرفتن از سرمايه هاي خود مردم، مي توان گام هاي بزرگي براي ايجاد اشتغال برداشت.

رزم حسيني تاكيد كرد: معناي اقتصاد مقاومتي، كمك گرفتن امدادي از شركت ها نيست، بلكه هدف، نگاه توسعه اي و مديريت توسعه محور با هدف اشتغال پايدار است.

در اين مراسم مديرعامل مجتمع فولاد خراسان با اشاره به توان بالغ بر 540 كارشناس و مهندس در رشته هاي فني و اقتصادي در مجتمع فولاد خراسان افزود: اين نيروي انساني توانمند، قادر است در  تشكيل اتاق فكر براي طرح ها و پروژه هاي اقتصادي شهرستان مشاركت موثر داشته باشد.

مهندس احمدي افزود: شركت مجتمع فولاد خراسان با تاكيد بر ارتقاي بومي سازي و ايجاد نمايشگاه دائمي ساخت داخل، علاه بر توسعه فعاليت هاي ساخت داخل، گامي جدي براي ارتقاي صنعتي شهرستان و ايجاد كار و اشتغال براي اهالي منطقه برداشته است و با سرمايه گذاري در اين حوزه و ورود صاحبان توان فني و ابتكار مي توان شاهد تحول در اين عرصه بود.

وي همچنين از برنامه هاي اين مجتمع براي ترويج و توسعه بهره وري آب و كشاورزي با مشاركت در ايجاد و توسعه كشت گلخانه اي خبر داد.

مهندس احمدي افزود: اين شركت براي صيانت از سرمايه هاي ارزشمند شهرستان، يعني جوانان و نوجوانان اعلام آمادگي كرده است تا در حوزه ورزش و جوانان از طريق احداث يك مجموعه ورزشي سرمايه گذاري نمايد و  در صورت واگذاري زمين مناسب و ارائه طرح لازم از طريق مراجع ذيربط، اين خدمت را نيز به مردم نيشابور هديه خواهد نمود.

احمدي با اشاره به مشاركت فولاد خراسان با نهادهاي مديريت شهري در بازآفريني سيما و منظر شهري افزود: مجتمع  آمادگي خود را براي سرمايه گذاري در حوزه فضاهاي سبز و پارك هاي شهري اعلام كرده و شوراي شهر و شهرداري نيشابور ايجاد پارك خطي ضلع جنوبي بلوار كمربندي نيشابور را، كه محل عبور و مروز زائران حرم حضرت امام رضا (ع) نيز هست، به عنوان اولويت در اين زمينه پيشنهاد و ذكر كرده اند.

آمادگي براي سرمايه گذاري در حوزه سلامت و بهداشت عمومي شهرستان

وي با اشاره به آمادگي فولاد خرايان براي سرمايه گذاري درحوزه توسعه گردشگري و سلامت افزود:  60 واحد سوئيت و زمين مربوطه ( با مساحت3 هكتار) مي تواند آورده فولاد خراسان براي يك مجموعه هتلينگ خوب باشد.

احمدي به برخي پروژه هاي اجرا شده توسط شركت فولاد در توسعه نيشابور و در راستاي ايفاي مسئوليت هاي اجتماعي خود خبر داد و سرمايه گذاري در حوزه احداث ريل و ايجاد ايستگاه فولاد در شبكه ريلي كشور، سرمايه گذاري در حوزه جاده اي با احداث پل غير همسطح در محور نيشابور به فيروزه با هدف تردد ايمن و كاهش حوادث جاده اي،

مشاركت در احداث سد بار كه منجر به كاهش مصرف آب اين مجتمع به كم تر از نيم درصد آب مصرفي سالانه نيشابور و كاهش برداشت از  3 حلقه چاه آب مجتمع (از حدود 2400 حلقه چاه نيشابور) شده است، را از مهم ترين اقدامات شركت متبوع خود براي توسعه حوزه استقرار اين صنعت عظيم برشمرد.