دنياي معدن : پروانه هاي اكتشافي خراسان جنوبي به بخش خصوصي واگذار شده است
چهارشنبه، 17 بهمن 1397 - 09:01 کد خبر:138303
دنياي معدن -رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبي گفت: مطالعات ژئوفيزيك هوايي در 50 هزار كيلومتر وسعت استان انجام و علاوه بر آن پروانه هاي اكتشافي به بخش خصوصي واگذار شده است تا فعاليت هاي اكتشافي سيستماتيك توسعه يابد.


به گزارش دنياي معدن ،داود شهركي سه شنبه شب در نشست شوراي معادن استان خراسان جنوبي كه با حضور معاون امور معادن و صنايع معدني وزير صنعت، معدن و تجارت و استاندار خراسان جنوبي برگزار شد اظهار داشت: پايش دوربيني معادن يك سياست خوب براي كنترل ايمني، استخراج و برآورد آماري است كه اميدواريم در استان اعتباري اختصاص يابد تا بتوانيم مانيتورينگ معادن را راه اندازي كنيم.
وي از وجود 590 پروانه معدن در خراسان جنوبي خبر داد و افزود: استخراج اسمي معادن استان بالغ بر 17 ميليون تن، سرمايه گذاري 16 هزار ميليارد ريال و اشتغال 11 هزار نفر است.
رئيس سازمان صنعت، معادن و تجارت خراسان جنوبي ذخاير معدني اين استان را سه ميليارد و 700 ميليون تن اعلام كرد و گفت: بزرگترين ذخاير منطقه پتاس، زغال سنگ، منيزيت، سنگ هاي تزئيني و خاك هاي صنعتي است و خراسان جنوبي از لحاظ اشتغال معدني رتبه چهارم، صدور گواهي كشف رتبه پنجم، صدور پروانه اكتشاف و ذخاير قطعي رتبه هفتم كشور را دارد.
شهركي با اشاره به وضعيت صدور مجوزهاي معدني در سال 97 گفت: 46 پروانه اكتشاف به مساحت 346 كيلومتر مربع، 22 گواهي كشف و يك ميليارد و 800 ميليون تن ذخاير پتاس در سال جاري شناسايي شد.
وي با بيان اينكه امسال 38 پروانه بهره برداري با استخراج اسمي 826 هزار تن صادر شده است افزود: حدود 600 كيلومتر مربع از مساحت استان امسال زير پوشش اكتشاف گواهي كشف و پروانه هاي بهره برداري صادره قرار گرفته است.
رئيس سازمان صنعت، معادن و تجارت خراسان جنوبي در خصوص وضع موجود پروانه هاي اكتشاف گفت: 269 مورد حدود سه هزار و 200 كيلومتر مساحت پروانه هاي اكتشاف در حال كار در استان است.
وي با اشاره به 59 گواهي كشف با ذخيره قطعي يك ميليارد و 200 ميليون تن پروانه بهره برداري اظهار داشت: مجموع مساحت در اختيار فعاليت هاي معدني در استان حدود 11 هزار كيلومتر مربع از مساحت 150 هزار كيلومتر وسعت استان است كه نشان مي دهد اين بخش مي تواند ظرفيت هاي ديگر را فعال كند.
شهركي افزود: حمايت از سنگ هاي تزئيني استان در فعاليت هاي شهرداري ها، تهيه نقشه مناطق ممنوعه و محدوده هاي مناطق در اختيار منابع طبيعي از جمله مصوبات شوراي معادن از ابتداي امسال در استان بوده است.
رئيس سازمان صنعت، معادن و تجارت خراسان جنوبي با بيان اينكه براي سنگ هاي قيمتي محدوده هايي شناسايي شده است گفت: بخشي از اين محدوده ها فعال و بخشي در حال تعيين تكليف است.
وي گفت: شناسايي و ساماندهي محدوده هاي خاك رس براي اولين بار انجام شده و تمامي واحدهاي صنعتي و سنتي آجر سفال محدوده را در اختيار دارند.
وي با اشاره به گزارش سازمان زمين شناسي درباره محدوده هاي اميدبخش خراسان جنوبي ادامه داد: تحقيق در حقوق دولتي معادني كه مسايل زيست محيطي را رعايت مي كنند نيز پيگيري مي شود.
رئيس سازمان صنعت، معادن و تجارت خراسان جنوبي يادآور شد: در ديدار با وزير صنعت، معدن و تجارت مطالباتي را مطرح كرديم كه بخشي از آن در حوزه ايمني معادن بود.
وي با اشاره به برگزاري كارگروه بحران گفت: در حوزه فعاليت هاي زغالي تمامي تجهيزات بخش ايمني معادن شناسايي شده ولي لازمه كار اين است كه كمك شود تا تعداد بيشتري از معادن را به حد استاندارد هاي ايمني برسانيم.
شهركي يكي از نيازهاي ضروري استان در حوزه زيرساخت معدن را برق رساني به معادن شاهكوه دانست و گفت: مطالعات انجام شده و اميدواريم در سفر وزير به استان قول اجرايي آن داده شود.
وي بيان كرد: براي معادن سنگ با توجه به حمايت صنعت و معدن در سال هاي 93 تا 95 حقوق دولتي مصوب شد كه براساس استخراج واقعي انجام شود و كمك خوبي به معادن بود لذا انتظار داريم تا سال 98 اين حمايت ادامه داشته باشد و بتوانيم بخشي از معادن سنگ را به چرخه توليد بازگردانيم.
وي با تاكيد بر تسريع در مورد كارخانه طلا گفت: فرآوري مطالبه جدي استان است و در ديدار با نماينده ولي فقيه هم تاكيد شد كه اميد است كمك هاي بيشتري در بخش معدن ارايه شود.
شهركي خواستار سهم سرباز معدن براي متخصصان اين بخش شد و افزود: اميد است از اين ظرفيت هم بتوانيم در بخش معدن استفاده كنيم.