دنياي معدن : از كوه خواري تا پلمب چند معدن در مازندران
دوشنبه، 15 بهمن 1397 - 05:14 کد خبر:138277
دنياي معدن - پس از بازديد مسئولان در دي ماه امسال از معادن جاده خطيركوه، ۶ معدن به دلايل مختلف پلمب شدند.


در اين ديدار كه به همراه مسئولان قضائي و مديركل صنعت، معدن و تجارت، كارشناسان منابع طبيعي و محيط زيست انجام شد، دادستان مركز مازندران به دلايل تجاوز به حريم رودخانه و ايجاد آلودگي، برداشت بي رويه از عرصه هاي منابع طبيعي، تجاوز به حريم راه هاي دسترسي روستايي، ايجاد آلودگي صوتي و آلودگي هاي زيست محيطي، تجاوز به حريم كوه هاي منطقه، بر اساس ارائه مدارك مختلف، دستور به پلمب ۶ واحد معدني داد.

در اين ميان، نكته قابل تأمل پلمب دو واحد توليدي بود كه به يك توليدكننده نمونه ملي تعلق داشت و بارها از وي به عنوان توليد كننده نمونه استاني و كشوري تجليل شده بود. هرچند پلمب واحد معدني به دليل تخلف هاي صورت گرفته امري كاملاً شايسته و مورد نياز است اما نكته قابل بيان اينجا است تعطيلي اين واحدهاي معدني زماني رقم خورد كه دو ماه به پايان سال باقي مانده و كارگران اين معادن بلاتكليف شده اند.

* بيكاري ۲۵۰ كارگر معدن در روزهاي پاياني سال

مهرداد سرمستي، توليد كننده نمونه معدني در مورد تعطيلي ۶ واحد معدني در جاده خطير كوه مازندران به ايسنا گفته، تعطيلي معادن در خطيركوه موجب بيكار شدن حدود ۲۵۰ كارگر در روزهاي پاياني سال شده است.

وي ادامه داد: دليل تعطيلي معادن آلوده كردن رودخانه، ايراد در بخش ايمني و قرار داشتن در حريم رودخانه اعلام شده در حالي كه در اين معادن به دليل وجود دستگاه فيلتر و تحقيقاتي كردن حجم كار، آب خروجي وجود ندارد كه به رودخانه وارد شود. همچنين براي مشخص كردن حريم رودخانه، نامه اي به اداره آب نوشته شد اما به دليل كمبود بودجه براي نقشه برداري هيچ اقدامي صورت نگرفت.

اين توليد كننده با اشاره به اينكه هيچ گونه تاسيساتي در حريم رودخانه در معدن وي وجود ندارد و فقط يك حوضچه ذخيره آب در اين معدن قرار گرفته است، اظهار كرد: تمامي معادن تعطيل شده، معدن شن و ماسه هستند و بيش از ۱۳۰ كارگر معادن وي در بلاتكليفي به سر مي برند.

سرمستي در خصوص پيگيري از دادستاني و استانداري براي حل مشكل پيش آمده، اظهار كرد: قصد پيگيري ندارم و تصميم به فروش معادن گرفته ام و كارگران را به اداره كار معرفي كردم تا حق و حقوقشان را تعيين كنند. تعطيلي اين دو معدن علاوه بر بيكاري حدود بيش از ۱۳۰ كارگر كه به صورت مستقيم كار مي كردند، موجب بيكاري حداقل ۲۰۰ راننده كه از معدن محصول مي بردند نيز شده است.

معادن به صورت ايمن و دوستدار محيط زيست كار نمي كنند

هادي حميديان رئيس سازمان نظام مهندسي معدن مازندران نيز درباره تعطيلي معادن خطيركوه به ايسنا اظهار كرد: دادستان قدرت و اختيارات لازم را دارد و مي تواند بر اساس تشخيص و مصلحت معدن را تعطيل كند اما بهتر است اين تعطيلي ها بر اساس اصول فني باشد و از سوي ديگر فراگير و براي تمام معادن استان وحدت رويه وجود داشته باشد.

وي با بيان اينكه معادن به صورت ايمن و دوستدار محيط زيست كار نمي كنند و اين مشكل تمام معادن است تصريح كرد: اگر قرار باشد معادن خطير كوه به لحاظ ايمني، منابع طبيعي و محيط زيست تعطيل شوند، بيشتر معادن استان به ويژه معادن جاده هراز و بعضي مناطق ديگر كه در معرض ديد هستند و در برخي موارد غير ايمن تر نيز فعاليت مي كنند بايد تعطيل شوند.

رئيس سازمان نظام مهندسي معدن مازندران با اشاره به اينكه معادن خطير كوه به دليل عدم همجواري با جاده هاي اصلي، به لحاظ آلودگي بصري، گرد و غبار، جابه جايي ماشين آلات معدني و حتي محيط زيست آلودگي كمتري دارند، اظهار كرد: معادن خطيركوه حتي به لحاظ عدم تداخل با تردد عمومي، لغزش، رانش ناخواسته و گسترده از ايمني بيشتري برخوردار هستند.

وي در ادامه گفت: امروزه تعطيلي كلي يك معدن درست نيست، معدن يك محيط دايناميك دارد و بايد بخشي از معدن كه ناايمن و خطرناك است يا درست كار نمي كند تعطيل و مابقي بخش ها مانند آماده سازي، تعمير و نگهداري، ايمني و بهداشت به فعاليت خود ادامه دهند تا رفع مشكل شود.

رئيس سازمان نظام مهندسي معدن مازندران خاطرنشان كرد: معادن سرمايه هاي ملي هستند و تعطيلي معادن فقط ضرر به معدن دار نيست بلكه ضرر به كشور است.

حميديان با اشاره به اينكه براي حل مشكلات معادن فرصت كافي لازم است، خاطرنشان كرد: متولي معادن بايد به دفاع و اصلاح معادن بپردازند اما وقتي متولي ضعيف باشد، دادستان ورود پيدا مي كند.

* امكان از سرگيري فعاليت معادن پلمب شده با انجام اقدامات اصلاحي

محمد محمدپور عمران مديركل صنعت، معدن و تجارت مازندران در پاسخ به اين سوال كه در زمان پلمب واحدهاي معدني از چه كارشناساني استفاده شده است، بيان كرد: حكم مقام قضائي بر اساس بازديد ميداني و حضور كارشناسان محيط زيست، منابع طبيعي، راه، آب و سازمان صنعت، معدن صادر شد.

وي در پاسخ به اينكه تعطيلي واحدهاي معدني در روزهاي پاياني سال موجب بيكاري ۲۵۰ كارگر شده است، اظهار كرد: آمار كارگران بر اساس ليست بيمه حدود نصف عدد اعلام شده است و بعيد است تعطيلي الان يا ١٠ روز بعد تغييري در صورت مسئله ايجاد كند.

مديركل صنعت، معدن و تجارت مازندران در ادامه سخنانش خاطرنشان كرد: اغلب واحدها با تعهد به مراعات قانون و آغاز اقدامات اصلاحي، امكان از سرگيري فعاليت را دارند.

بر اساس گزارش ايسنا، امكان از سرگيري واحدهاي پلمب شده تنها از سوي مديركل صنعت ، معدن و تجارت مازندران بيان نشد بلكه دادستان مركز مازندران نيز در گفت وگو با يكي از رسانه هاي اين استان، پلمب واحدهاي معدني را هميشگي ندانست.

گزارش از حسين زحمتكش خبرنگار اقتصادي ايسنا مازندران