دنياي معدن : توسعه سنگان و توجه به مقوله انساني
چهارشنبه، 26 دی 1397 - 08:36 کد خبر:138084
دنياي معدن -سنگان امروزه به نماد توسعه و فرآوري سنگ آهن تبديل شده است.


خداداد غريب پور
معاون وزير صنعت معدن و تجارت و رييس هيات عامل ايميدرو

سنگان امروزه به نماد توسعه و فرآوري سنگ آهن تبديل شده است. برآمدن 5 كارخانه فرآوري در يكي از دورترين نقاط معدني ايران، خود گوياي نكات متعددي است كه ارزش توجه به آن را چند برابر مي كند.       در واقع سنگان با ذخيره 1.2 ميليارد تني سنگ آهن  و در قامت عسلويه شرق كشور، تا سال هاي نه چندان دور، تنها به عنوان معدني شناخته مي شد كه برنامه هاي متعددي را بر روي كاغذ جاري كرده كه كمتر كسي ياراي عملي ساختن آن ها را دارد. با اينحال واقعيت نشان داد تلاش هاي جمعي بدنه دولتي و مشاركت بخش خصوصي چهره اي جديد به سنگان بخشيده است.
اين چهره نو و فعال، حاصل تغيير نگاهي است كه با بهره گيري از اصل 44 قانون اساسي و سياست هاي كلان، از دولت يازدهم به اين سو شكل گرفته است. در سفري كه اواخر هفته گذشته به همراه مديران عامل شركت هاي سرمايه گذار به سنگان داشتيم نكاتي چند خودنمايي مي كرد كه يكي از مهمترين آن ها، مشاركت فعال سرمايه گذاران داخلي است.
افزايش تعداد كارخانه هاي كنسانتره و گندله سازي در سنگان از يك به 5 واحد، به مفهوم سرمايه گذاري 10هزار ميليارد توماني است. نكته قابل توجه اين است كه دولت به تنهايي توان چنين سرمايه گذاري را ندارد اگر هم چنين امكاني وجود داشت فضايي براي حضور بخش خصوصي باقي نمي ماند. از همين رو اين روش توسعه را به فال نيك بايد گرفت كه قابليت اجرا در برخي ديگر از پروژه هاي توسعه اي را دارد. هرچند در مورد سنگان بايد اذعان كرد كه همچنان سرمايه گذاري و مشاركت سرمايه گذاران در اين مجموعه عظيم در جريان است و تا سال هاي آتي ميزان سرمايه گذاري ها به 20هزار ميليارد تومان خواهد رسيد تا به هدف ايجاد ظرفيت 17.5 ميليون تن كنسانتره و 15 ميليون تن گندله دست يابيم.
روي ديگر سكه براي توسعه سنگان، توجه به زيرساخت ها و مسووليت اجتماعي است. به باور مقامات دستگاه هاي مرتبط با توسعه اين ناحيه معدني، توسعه و پيشرفت در سنگان خارج از تصور بوده كه چنين امري سبب شده امور زيرساخت همچون توسعه جاده هاي دسترسي و شهري مناطق مجاور و تامين آب، همپاي بخش معدن و فرآوري، رشد نداشته باشد.اكنون بر اين باوريم كه ايجاد كميته اي براي توسعه زيرساخت ها مي تواند نقطه آغازيني براي رفع اين نيازها باشد. پيشتر نيز اقداماتي در ايميدرو آغاز شده است كه يكي از آن ها، آماده سازي تفاهمنامه اي در جهت مشاركت در توسعه زيرساخت ها است. اين سند همكاري اكنون در شرف امضا است به طوري كه بتوان امور اين بخش را به طور سازمانده شده اي پيگيري و اجرا كرد.
اعتقاد دارم اثرات توسعه تنها محدود به ظرفيت سازي و توليد نيست بلكه ايجاد رفاه و آسايش براي مردم و توزيع ثروت آن منطقه،‌ از جمله اقداماتي است كه سبب پايدار ماندن توسعه مي شود. خوشبختانه افزايش تعداد شاغلان سنگان به 5 هزار نفر گامي در جهت تحقق همين هدف به شمار مي آيد اما ادامه مسير، تلاش دوچنداني نيز براي افزايش سطح رفاه منطقه مي طلبد. ايجاد خطوط جديد حمل و نقل زميني و ريلي از يك سو نيازمند همكاري يكپارچه بدنه دستگاه هاي دولتي و از ديگر سو مشاركت شركت هاي سرمايه گذار است.
امروزه ايميدرو توجه وافري به مسووليت هاي اجتماعي دارد و اقدامات موثري را نيز در بخش محيط زيست و مقوله هاي انساني انجام داده و در دست اجرا دارد. سنگان اگرچه پروژه هاي بزرگي راه اندازي كرده و سهم 22درصدي در تامين مواد اوليه طرح جامع فولاد در اختيار گرفته اما با مشاركت سرمايه گذاران و دستگاه هاي مرتبط، در حال عملي سازي اهداف خود در بخش مسووليت اجتماعي نيز است؛ بدين دليل كه اين سازمان رضايت هموطنان ساكن در مناطق معدني را هدف والاي خود مي داند.
از همه دست اندركاران اين طرح بزرگ تقدير و تشكر مي كنم و اميدوارم كه به لطف خدا شاهد موفقيت هاي بيش از پيش باشيم.