دنياي معدن : احتمال افزايش قيمت سيمان/ صادرات ۱۲ هزار تن محصول در سال
چهارشنبه، 9 آبان 1397 - 10:01 کد خبر:137395
دنياي معدن - دبير انجمن كارفرمايان سيمان گفت: روند بازار در شش ماه نخست سال جاري به نسبت سال گذشته تغيير چنداني نداشته است و به اين معنا است كه در سال جاري صنعت سيمان هيچ پيشرفت ويا پسرفتي نداشته است.


عبدالرضا شيخان در خصوص توليدات سيمان در سال جاري بيان كرد: توليدات سيمان در كشور بر اساس نياز هاي بازار است اين در صورتي است كه كارخانه جات سيمان توانايي بالاتري براي توليد اين محصول را دارند، اما با توجه به صرفه جويي در منابع انرژي، موظف هستيم كه بر اساس نياز هاي بازار به توليدات خود ادامه بدهيم.

به گزارش دنياي معدن، وي با ذكر اين مطلب كه صنعت سيمان نيز مانند اكثر بازار ها و صنايع، متاثر از بالا رفتن نرخ ارز در كشور است، تصريح كرد: به همين دليل توليد كنندگان در چند ماه گذشته با مشكلات نقدينگي مواجه شده اند و قيمت تمام شده سيمان براي آن ها صرفه ي اقتصادي ندارد.

دبير انجمن كارفرمايان سيمان در خصوص افزايش قيمت سيمان اظهار كرد: صنعت سيمان و چندي از كارشناسان مربوطه در تلاش اند كه يك نرخ منطقي براي سيمان به دست آورند تا هم براي توليد كننده و هم براي مصرف كننده صرفه اقتصادي داشته باشد و پيش بيني مي شود كه قيمت ها حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد رشد داشته باشد.

شيخان با بيان اينكه صادرات سيمان صرفه ي اقتصادي ندارد تصريح كرد: صادرات سيمان به دليل حجيم بودن و ارزان بودن آن، يك تجارت كم سود براي كشور صادركننده است ضمن اينكه بخشي از نياز كشور هاي حوزه ي خليج فارس و آسياي ميانه توسط صنعت سيمان ايران برطرف مي شود، با اين وجود كشور ايران در حدود ۱۲ ميليون تن درسال اين محصول را صادر مي كند.

وي در خصوص تاثير ساخت و ساز بر بازار سيمان خاطر نشان كرد: آمار ها نشان از رشد تعداد خانه هاي خالي در كشور را دارد و براين اساس ميزان ساخت وساز در كشور كاهش پيدا كرده است در نتيجه با كاهش ميزان ساخت وساز بازار سيمان كمي با ركود مواجه شده است، لازم به ذكر است كه كارخانه جات ايران توانايي توليد بيش از حد كنوني را دارند.

دبير انجمن كارفرمايان سيمان گفت: هم اكنون هر تن سيمان به قيمت ۱۱۶ هزار تومان معامله مي شود.