دنياي معدن : درآمد ارزي ۱۲۰روزه ۳۰ميليارد دلار شد
سه شنبه، 23 مرداد 1397 - 06:54 کد خبر:136653

حسين راغفر با حضور در برنامه گفتگوي ويژه خبري­ دوشنبه شب شبكه دو سيما­ درباره نامه خود و برخي از اقتصاددانان كشورمان به رييس جمهور درباره مسائل اقتصادي افزود: هدف از اين نامه، توجه دادن به مردم و مشكلات اساسي اقتصاد كشور بوده؛ البته اين مشكلات فقط متوجه دولت به تنهايي نيست، بلكه مجموعه اي از سوء تدبيرها در حوزه هاي مختلف وجود دارد.

وي با اشاره به اينكه درآمدهاي ارزي دولت در ۴ ماهه اول امسال، ۳۰ ميليارد دلار بوده است، گفت: اين ميزان تا پايان سال در شرايط تحريمي كافي است زيرا حدود ۱۰ ميليارد دلار نياز دارويي و غذايي داريم و­ ۲۰ ميليارد دلار هم نيازهاي توليد صنعتي كشورمان است، اما دولت در بسته پيشنهادي خود اختصاص ارز به توليدكننده ها را حذف كرده و اگر به اين توليدكنندگان توجه نشود احتمال حذف يك ميليون شغل وجود دارد؛ ­ بنابراين براي جلوگيري از آسيب هاي ناشي از تحريم ها پيشنهادهايي را ارائه كرديم.

اين اقتصاددان افزود: در ۴ ماه نخست امسال، ۷۰۰ ميليون دلار برنج، يك ميليارد دلار نهادهاي دامي، ۱۰۰ ميليون دلار كره و ۸۰۰ ميليون دلار دارو وارد كرديم پس چرا در كره ۵۱ درصد و يا در برنج ۴۶ درصد افزايش قيمت و در دارو و نهادهاي دامي هم كمبود داشته باشيم؟ راغفر با بيان اينكه همه اين اقلام با دلار كمتر از ۴۲۰۰ تومان وارد شده است، اضافه كرد: همه اينها نشان دهنده سوء تدبير در مديريت منابع ارزي و عرضه به بازار و كنترل آن است و به نظر مي رسد دستي در كار است و اين موجب نگراني و اضطراب در جامعه شده است.

وي ادامه كرد: در شرايط جنگ اقتصادي بايد قواعد اضطراري دوران جنگ را اعمال كنيم و كساني كه مي­ خواهند از منابع ملي و ارزي استفاده كنند بايد پيمان نامه ارزي بسپارند. راغفر گفت: سالي ۱۰ ميليارد دلار به صنايع پتروشيمي و فولاد كشورمان يارانه برق پرداخت مي شود و اين به جز سنگ معدن ارزان و گاز و آب تقريبا رايگان است كه آنها استفاده مي كنند، با اين حال مدعي هستند كه ارز حاصل از صادراتشان را بايد در بازار آزاد بفروشند.

راغفر افزود: از ۱۳۳۹ قلم كالاي ممنوع، ۵۳۰ قلم آن از ابتداي انقلاب ممنوع است و واردات ۲۶۰ قلم از اين تعداد، از ۱۰ تا ۱۰۰۰ دلار است. وي با تاكيد بر اينكه بايد عرضه و تقاضاي ارز مديريت شود، گفت: در شرايط كنوني تصميمات ارزي به جاي يك نهاد يا اداره كل بايد به مجلس شوراي اسلامي محول شود تا نمايندگان درباره آن به صورت علني تصميم مي گيرند.

اين اقتصاددان با بيان اينكه تخصيص ۲۰ ميليارد دلار ارز در مدت يك هفته بي سابقه بوده است، افزود: تخصيص هاي ارزي نبايد توسط يك فرد­ و يا گروه محدود در پشت درهاي بسته انجام شود. راغفر اضافه كرد: منابع ارزي فقط بايد به كالاهاي اساسي مورد نياز تخصيص داده شود و دليلي ندارد آزادسازي افسارگسيخته قيمت انجام شود. اينكه بازار ثانويه در ۲ روز تصويب و سپس ابلاغ شود كار درستي نبوده بايد بيشتر بر روي اين موضوع مطالعه مي شد. در ادامه راغفر با اشاره به اينكه نظام مالياتي ما يكي از مشكلات اساسي كشور است، گفت: به شدت فرار مالياتي و به ميزان ۲۵ درصد توليد ناخالص داخلي كشور داريم.

وي افزود: ماليات بر عوايد سرمايه اي و ماليات بر ساخت و ساختمان هاي لوكس را بايد اخذ كنيم اما در كشور ما اينگونه نيست. راغفر اضافه كرد: فولاد مباركه در سال گذشته ۷ هزار و ۳۰۰ ميليارد تومان سود خالص داشته، اما ماليات پرداختي وي فقط ۱.۳ درصد بوده است.