دنياي معدن : گفتگوي خبرنگار روابط عمومي با ناظر واحد تربيت بدني و تفريحات سالم در شركت فولاد خوزستان
یکشنبه، 14 مرداد 1397 - 04:55 کد خبر:136560
دنياي معدن - آسايش و آرامش با ورزش، اخلاق خوش با ورزش، عقل سالم در بدن سالم و صدها جملاتي كه روزانه با آنها برخورد مي‌كنيم. ورزش كردن منظم فوايد بسياري به همراه دارد و علاوه بر حفظ نشاط و شادابي، سلامت فردي را تضمين مي‌كند. ورزش را در دو بعد همگاني و حرفه‌اي تقسيم‌بندي مي‌كنند. يكي از مهم‌ترين اهداف شركت فولاد خوزستان در كنار توليد پايدار ،حفظ و ارتقاء سلامت جسمي و روحي كاركنان است. اگر مي‌خواهيد از برنامه‌هاي متنوع واحد تربيت‌بدني و تفريحات سالم مطلع شويد،تا پايان گفتگو با ايمان دباغي‌زاده رئيس تربيت‌بدني همراه ما باشيد.

براي شروع در مورد اهداف تربيت‌بدني شركت فولاد خوزستان بگوييد؟

واحد تربيت‌بدني و تفريحات سالم به منظور گسترش ورزش همگاني، ايجاد روحيه نشاط، حفظ سلامتي و خلق لحظات شاد و به دور از هرگونه تنش‌هاي شغلي، در ساليان متوالي فعاليت‌هاي گسترده‌اي انجام داده است. سعي كرديم علاوه بر كاركنان براي خانواده‌ها هم برنامه‌ريزي كنيم. از مهم‌ترين آنها مي‌توان به آموزش‌هاي مستمر در رشته‌هاي نظير: ژيمناستيك، بدمينتون، شنا، واليبال، بستكبال و دوچرخه‌سواري، تكوتندو، شطرنج و ... در دو بخش آقايان و بانوان اشاره كرد. برگزراي مسابقات در رشته‌هاي مختلف در مناسبت‌هاي ملي و مذهبي در بين كاركنان و خانواده‌هاي فولادي از ديگر برنامه‌هاي است كه در طول سال برگزار مي‌شود. اعتقاد داريم در بيشتر مواقع ورزش مستمر ضامن سلامتي است.

مهندس دباغي‌زاده چه رشته‌هاي ورزشي در شركت فولاد فعال هستند؟

رشته‌هاي ورزشي ژيمناستيك، شنا، فوتبال، فوتسال، شطرنج، واليبال و واليبال ساحلي، يوگا، تكواندو، كاراته، بدنسازي، بسكتبال، تنيس روي ميز، آمادگي جسماني، دارت، دوچرخه‌سواري وكوهنوردي به صورت مستمر فعال است. البته در چند ماه اخير صعودهاي كوهنوردي را افزايش داديم، بطوريكه از ابتداي سال 97 هر ماه يك صعود به صورت نيمه حرفه‌اي در دو بخش آقايان و بانوان برگزار مي‌شود. اميد داريم اين روند تا پايان سال حفظ شود.توسعه آب‌درماني در دو بخش آقايان و بانوان با حضور مربيان مجرب از ديگر برنامه‌هايست كه براي خانواده بزرگ فولاد در حال اجراست.. سعي كرديم رشته‌هايي را در تقويم ورزش قرار دهيم كه با استقبال عمومي همراه باشند.

شركت فولاد خوزستان همواره در مسابقات ورزشي افتخارآفرين بوده است، نحوه حضور تيم‌هاي ورزشي مسابقات چگونه است؟

واحد تربيت‌بدني و تفريحات سالم در طول سال به مناسبت‌هاي مختلف مسابقات ورزشي را براي همكاران و خانواده‌‌هايشان برگزار مي‌كند. همچنين در رقابت‌هايي كه از سوي هئيت‌هاي ورزشي استان، شركت‌ها و ادارات برگزار مي‌شود با توجه به ظرفيت‌هاي هر رشته شركت مي‌نماييم. همه ساله مسابقاتي از سوي سازمان ايميدرو در رشته‌هاي مختلف ورزشي بين شركت‌هاي فولادي برگزار مي‌شود. با توجه به وجود ورزشكاران علاقه‌مند در ميان كاركنان ، در رشته‌هاي مانند: فوتسال، واليبال، تنيس روي ميز، شطرنج و ... حضور موفق داشته‌ايم. در سالهاي اخير ارتباط نزديكي با امور ورزش اداره كار و امور اجتماعي استان خوزستان برقرار كرده ايم. و به فراخور موقعيت در مسابقات وزارت كار شركت نموده‌ايم و در برخي موارد ميزباني را برعهده گرفتيم. از آخرين موفقيت‌هاي ورزشي مي‌توان به كسب مقام نائب قهرماني تيم فوتسال شركت فولاد خوزستان در مسابقات قهرماني كارگري جهان فرانسه، مقام دوم تنيس‌روي‌ميز استان خوزستان، نائب قهرماني واليبال ساحلي كارگران استان خوزستان و قرار گرفتن در جايگاه سوم مسابقات پيشكسوتان واليبال اهواز اشاره كرد.

در سالهاي اخير شاهد انعقاد قرارداد با باشگاههاي سطح شهر هستيم، هدف از اين اقدام چيست؟

سكونت كاركنان شركت فولاد خوزستان در مناطق مختلف شهر اهواز از يك سو و گنجايش محدود امكانات تربيت‌بدني در منطقه دويست دستگاه از سويي ديگر و صد البته اهميت امر ورزش براي كاركنان و خانواده باعث شد، شرايطي فراهم كنيم كه خانواده‌ها در كوتاه‌ترين زمان به امكانات ورزشي دسترسي پيدا كنند. از طرفي يكي از دغدغه‌هاي خانواده در فصل تابستان پر كردن اوقات فراغت فرزندان است. در سال 96 با سي باشگاه و هشت استخر و سالن فوتسال در مناطق مختلف شهر اهواز قرارداد داشتيم. البته از همكاران اسكله بندر هم غافل نبوديم و يك استخر و سالن فوتسال را براي اين عزيزان در نظر گرفتيم. با توجه به استقبال بي‌نظيرخانواده‌ها، در سال 97 اين تعداد را به پنجاه باشگاه افزايش داديم. علاوه بر همكاران شاغل و بازنشسته، پيمانكاران مستمر هم مي‌توانند از اين امكانات استفاده كنند.

در سالهاي اخير صحبت از راه‌اندازي كلينيك سلامت اختصاصي فولاد خوزستان است، در اين مورد بيشتر توضيح دهيد؟

از زمان مديريت گذشته، تلاش‌هاي بسياري براي راه‌اندازي و توسعه اين مركز صورت گرفته است. هدف از اين كار توان‌بخشي با كمك ورزش به كاركنان شركت فولاد خوزستان است كه بر اثر فعاليت‌هاي ورزش غير اصولي، تغذيه نامناسب و مشكلات ناشي از كار دچار عارضه مي‌شوند. با راه‌اندازي و توسعه اين مركز روند بهبود كاركنان تغيير مي‌كند، بطوريكه با تشخيص پزشكان طب صنعتي و هدايت افراد به مركز و انجام حركات صحيح ورزشي و آب‌درماني ، از تحميل هزينه‌هاي سنگين ناشي از درمان‌ بر خانواده كاسته مي‌شود و سلامتي فرد در زمان كمتري بدست مي‌آيد. در مسير راه‌اندازي مركز علاوه بر مديريت امور اجتماعي و خدمت، همكاران واحد طب صنعتي و امور تغذيه حضور دارند. اطمينان داريم با حمايت مديرعامل و معاون منابع انساني ، كلينيك سلامت با بهره‌گيري از تجهيزات پيشرفته در سال 97 راه‌اندازي شود.

 اين مركز زير نظر متخصصان طب ورزشي و دانش‌آموختگان دكتراي تربيت‌بدني اداره خواهد شد.و كلام آخر؟

ضمن تشكر صميمانه از مدير‌عامل ، معاون منابع انساني و مدير امور اجتماعي و خدمات كه با حمايت‌هاي بي‌دريغشان ما را در امر ورزش ياري نمودند، قدردان همكاران تلاشگر در واحد تربيت‌بدني و تفريحات سالم هستم. افزايش كارايي عمومي، جلوگيري از انحرافات اجتماعي،ارتقاع سطح سلامت عمومي و كاهش هزينه هاي درماني تنها بخشي از نتايجي ورزش به شمار مي‌آيد. هدف نهايي واحد تربيت‌بدني و تفريحات سالم، مشاركت هر چه بيشتر خانواده بزرگ فولاد در فعاليتهاي ورزشي و ايجاد نشاط و كاهش بيماريها و ناهنجاريهاي اجتماعي است. ارمغان ورزش سلامت كاركنان است. يكي از سياستهاي منابع انساني كاهش هزينه‌هاي درمان از طريق سرمايه‌گذاري در ورزش است. تلاش كاركنان واحد تربيت‌بدني ارائه خدمات بهينه و فراهم نمودن موقعيت يكسان براي خانواده‌ي بزرگ فولاد خوزستان به منظور استفاده از امكانات ورزشي و تفريحي است. جا دارد از زحمات و اقدامات سيد امير موسويان و حبيب‌اله رضائي روساي قبلي تربيت بدني و تفريحات سالم كه نقش سازنده‌اي در شكل‌گيري و توسعه ورزش شركت فولاد خوزستان داشته‌اند، صميمانه سپاسگزاري نمايم. واحد تربيت‌بدني با حضور 40 تن از همكاران تمام وقت در بخش اداري، استخرها و سالن‌هاي ورزشي در زيرمجموعه خود و بهره‌گيري از 35 مربي كارآزموده به صورت پاره‌وقت، افتخار دارد با بكارگيري حداكثر توان، گام موثري در مسير بهبود سبك زندگي خانواده بزرگ فولاد بردارد.ايمان دباغي‌زاده در سال 1381 با مدرك مهندس مكانيك وارد شركت شد و تا قبل از سال 1395 در سمتهاي رئيس خدمات فني طرحها و مركز اسناد فني و رئيس طراحي مكانيك مشغول به خدمت بود. در حال حاضر با مدرك فوق ليسانس مديريت اجرائي در واحد تربيت‌بدني و تفريحات سالم مشغول به فعاليت هستند.مهندس دباغي‌زاده در مقطع دكتراي مديريت كسب و كار مشغول تحصيل است.