دنياي معدن : جنگ تعرفه ها بين آمريكا و كره جنوبي شدت گرفت
شنبه، 30 تیر 1397 - 04:20 کد خبر:136404
روزنامه 'هرالد' كره جنوبي گزارش كرد به دنبال تهديد آمريكا براي اعمال تعرفه بر واردات خودرو از كره جنوبي، مناقشات تجاري و جنگ تعرفه ها بين دو كشور شدت گرفته است.


تارنماي اين روزنامه روز شنبه نوشت: كره جنوبي كه پيشتر متحمل تعرفه هاي سنگين آمريكا بر روي فولاد و آلومينيوم شده است، دست به تلافي جويي زده و صدها ميليون دلار از كالاهاي آمريكايي را مشمول تعرفه مشابه كرده است.
با اين وصف اعتراضات از سوي دولتمردان و دست اندركاران صنعت خودرو در كره جنوبي بالا گرفته و آنها از آمريكا خواسته اند از اعمال تعرفه روي خودروهاي وارداتي خودداري كند.
روزنامه هرالد گزارش كرد شماري از نهادهاي دولتي، فدراسيون هاي صنعتي و صنايع خودروسازي با انتشار بيانيه هايي خواستار برخورد با آمريكا و حراست از منافع تجاري كره جنوبي شده اند در اين بيانيه هاي اعتراضي آمده است خودروهاي صادراتي كره جنوبي به آمريكا هيچ تهديدي براي اقتصاد آن كشور به حساب نمي آيد و نبايد مشمول تعرفه هاي بيشتر شود.
كميته ويژه وزارت خارجه آمريكا به نمايندگان كره جنوبي اعلام كرده است اين كشور به دنبال اعمال 25 درصد تعرفه بر روي خودروهاي وارداتي از كره جنوبي است.
'كانگ سونگ چيون' معاون وزير تجارت كره جنوبي به اين روزنامه گفته است بر اساس توافق تجارت آزاد دو كشور كه بتازگي اصلاح شده است، به خودروهاي آمريكايي و قطعات وارداتي از آن كشور، معافيت مالياتي اعطا شده است اين امكان بايد براي طرف كره اي نيز فراهم باشد.
با اين وصف خبرگزاري يونهاپ از كره جنوبي هم گزارش كرد دو كشور هنوز توافقنامه تجارت آزاد اصلاح شده را امضا نكرده اند كره جنوبي به آمريكا هشدار داده است كه بالا بردن تعرفه ها مي تواند روند امضاي توافقنامه تجارت آزاد دو كشور را كه از ماه مارس (اسفند) روي آن مذاكره شده است مختل كند.
سئول مي گويد كره اي ها در آمريكا براي صنايع خودروسازي 10 ميليارد دلار سرمايه گذاري كرده اند و باعث ايجاد 110 هزار فرصت شغلي شده اند.
كره جنوبي همچنين مي گويد كه در شش سال گذشته ميزان واردات خودرو از آمريكا 3 برابر شده است.
آمريكا در راستاي يكجانبه گرايي تجاري اما با نام حمايت از توليد ملي، بر روي كالاهاي وارداتي از بيشتر كشورهاي دنيا از جمله چين، كره جنوبي، ژاپن و اتحاديه اروپا تعرفه هاي 10 تا 25 درصد وضع كرده است.