دنياي معدن : جشنواره ايده هاي ارزش آفرين در بخش معدن و صنايع معدني، نوآوري ها را افزايش مي دهد
شنبه، 23 تیر 1397 - 09:25 کد خبر:136340
دنياي معدن - معاون برنامه ريزي و توانمندسازي ايميدرو برگزاري نخستين "جشنواره ايده هاي ارزش آفرين معدن و صنايع معدني" را مقدمه اي بر افزايش خلاقيت و نوآوري ها در اين بخش دانست.


به گزارش دنياي معدن، امير خرمي شاد امروز در مراسم افتتاحيه نخستين جشنواره ايده هاي ارزش آفرين معدن و صنايع معدني خاطر نشان كرد: در حال حاضر ايده هاي ارزش آفرين در بخش معدن و صنايع معدني بسيار كم است كه اميدواريم برگزاري اين جشنواره شروعي براي رشد ايده هاي ارزش آفرين در اين حوزه باشد و تحقق و اجرايي شدن ايده ها خير و بركت را در بخش معدن و صنايع معدني به همراه داشته باشد.

وي گفت: صنعت و دانشگاه هر دو پذيرفته اند كه ارتباط اين دو حوزه مطلوب نيست و به همين منظور موسسه آموزشي و پژوهشي يونيدرو با همكاري دانشگاه تهران و ايميدرو تشكيل شد كه نمونه اي تحقق يافته از ايده هاي ارزش آفرين است.

خرمي شاد افزود: ايده براي تبديل شدن به عمل و اجرايي شدن محدوديت هايي دارد كه ايميدرو به اين موضوع توجه داشته و اهميت مي دهد. تحقق برخي ايده ها ممكن سال ها به طول انجامد و يكي از اهداف تشكيل موسسه يونيدرو بهبود ارتباط صنعت و دانشگاه است و يونيدرو تلاش مي كند روند تحقق و تجاري سازي ايده هاي ارزش آفرين را تسهيل كند.

معاون برنامه ريزي و توانمندسازي ايميدرو خاطر نشان كرد: بسترهاي لازم براي تحقيق و توسعه دركشور وجود ندارد و اميدواريم برگزاري اين جشنواره مقدمه اي بر ايجاد بسترهاي لازم در اين حوزه باشد.

شمس الدين وهابي، مدير يونيدرو، نيز در اين مراسم به الگوهاي ارتباط صنعت و دانشگاه در كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه اشاره كرد و افزود: در ايران شاهد الگوي ضعيف همكاري صنعت و دانشگاه هستيم بنابراين در تشكيل يونيدرو هدف اين بود كه از الگوي عرضه محور و تقاضا محور خارج شويم و هر دو طرف بتوانند امكان توسعه همديگر را فراهم كنند.

وي در ادامه گفت: 132 ايده به جشنواره ارسال شده است كه 70 ايده مورد تاييد قرار گرفته كه امروز در پنل هاي داوري توسط 24 داور جشنواره مورد بررسي قرار مي گيرند.

همچنين عباس زارعي هنزكي، رييس پارك علم و فناوري دانشگاه تهران گفت: ايده در دانشگاه كارآفرين تبديل به ثروت، درآمد وتوليد ناخالص داخلي مي شود و مراكز رشد و پارك علم فناوري از اركان مهم دانشگاه هاي كارآفرين هستند.

وي يادآور شد: پارك هاي علم و فناوري بر اساس زنجيره ارزشي به ايده پردازان كمك مي كنند تا ايده را به بازار برسانند. از همين رو بايد به ايده پردازهاي بخش معدن و صنايع معدني توجه كنيم و به جاي حل مشكلات با راه حل هاي موجود در دنيا، ايده پردازها را به سمت اقتصاد ديجيتال هدايت كنيم تا ايده ها راحت تر تجاري سازي شده و بتوانيم آنها را در سطح جهان تجاري سازي كنيم.

نخستين جشنواره ايده هاي ارزش آفرين معدن و صنايع معدني با 6 محور در روز هاي 23 و 24 تيرماه برگزار مي شود. روزنخست اين جشنواره در پرديس دانشگاه فني دانشگاه تهران در حال برگزاري است و روز دوم نيز در ايميدرو برگزار خواهد شد.