دنياي معدن : بهار معدن در ۹۷ رقم مي‌خورد
چهارشنبه، 15 فروردین 1397 - 10:37 کد خبر:135394
دنياي معدن - سال ۹۷ را براي بخش معدن و صنايع معدني بايد سال درو كردن كاشته‌هاي بخش معدن در سال ۹۶ دانست.


سال ۹۶ براي معدن و صنايع معدني به طور نسبي سال موفقي بود و نسبت به ديگر حوزه‌هاي اقتصادي كشور، وضع مطلوب‌تري داشت.
در سال ۹۶ بسياري از سرمايه‌گذاري‌هاي انجام شده در بخش‌هاي مختلف معدن و صنايع معدني به ثمر رسيد. ۷ طرح فولادي كه كابوس صنايع معدني در دولت يازدهم و دوازدهم بودند، تعيين تكليف شدند. سرمايه‌هاي لازم براي اجرا، به اين پروژه‌ها تزريق شده و چند طرح اجرا شدند و بقيه با پيشرفت‌هاي قابل توجه به سرمنزل مقصود نزديك شدند.
تعدادي از پروژه‌ها از جمله۴ طرح از پروژه‌هاي آهن اسفنجي به بهره‌برداري رسيدند. در حوزه مس نيز تعدادي از پروژه‌هاي مهم همچون كاتد و پروژه‌هاي ديگر در سرچشمه به بهره‌برداري رسيدند. در حوزه شركت‌هاي معدني مانند گل‌گهر، چادرملو و فولاد مباركه، پروژه‌هاي خوبي به بهره‌برداري رسيدند. مراحل نهايي كارخانه فولاد در واحد فولاد خراسان در حال انجام است. در حوزه آلومينيوم نيز پروژه آلومينيوم جنوب(سالكو) با قوت در حال پيشرفت است و بر اساس زمان‌بندي، كارها در آن انجام مي‌شود.
از طرف ديگر نرخ محصولات معدني تا حد زيادي به سطوح گذشته بازگشت و سودآوري آنها را بهبود بخشيد. همچنين بازار سرمايه نقش قابل توجهي در تامين سرمايه مورد نياز اين بخش بازي كرد و تمام مولفه‌ها به سمت و سويي رفت كه از اين بازار، يك بازار پر آتيه و پرسود به ويژه در بورس به نمايش گذاشت.
تمامي اين مولفه‌ها به عملكرد اين بخش در سال گذشته نمره قبولي داد اما اين موضوع، همه ماجرا نبود. هر آنچه در سال‌هاي گذشته انجام شد، به منزله بذرپاشي در زمين مرغوب معدن و صنايع معدني بود كه امسال بيش از هر سال ديگري نويد به ثمر رسيدن مي‌دهد.
بررسي آمار و شرايط، اين نويد را مي‌دهد كه در سال پيش‌رو، وضعيت بسيار مناسبي خواهيم داشت به طوري كه مسئولان معدني پيش‌بيني مي‌كنند اگر در سال ۹۷ اتفاق غيرمنتظره‌اي نيفتد و اروپا در زمينه محدوديت‌هاي مالي و صادراتي در جهت سياست‌هاي امريكا حركت نكند باز هم شاهد بهبود وضعيت اين صنعت خواهيم بود.
البته اتفاق‌هايي مانند تعيين تعرفه امريكا بر فولاد و آلومينيوم نيز ممكن است صادرات چين به اين كشور را مختل كرده و بازار ما يا همان بازار خاورميانه را متاثر كند.