دنياي معدن : زغال‌سنگي‌ها را دريابيم
سه شنبه، 19 دی 1396 - 11:45 کد خبر:134192
دنياي معدن -براي رفع مشكلات معادن زغال‌سنگ چه بايد كرد؟ پاسخ تمامي فعالان صنعت زغال‌سنگ به اين پرسش واقعي كردن بهاي اين كاني و بعد از آن تجهيز و نوسازي معادني است كه سال‌هاي بسياري از تجهيزات و فناوري‌هاي قديمي استفاده كرده‌اند.


از طرفي گفته مي‌شود تنها مصرف‌كننده زغال‌سنگ در كشور ذوب‌آهن اصفهان است پس بايد برنامه‌اي تنظيم شود كه بتوان با كمك اين كارخانه نسبت به استفاده از زغال‌سنگ توليدي در ايران همت گمارد اما كارشناسان زبده در زمينه فولاد و زغال‌سنگ مي‌گويند كه حتي با افزايش ظرفيت اين كارخانه نياز به واردات زغال‌سنگ احساس مي‌شود زيرا بايد با يك ماده معدني ديگر به نام Met Coal مخلوط شود(يك بحث فني قوي دارد).

اما در مقابل اين موضوع، برخي ديگر مي‌گويند شبكه ذوب‌آهن بر اساس نوع زغال‌سنگ موجود در كشور طراحي شده و اگر بخواهيم نگاهي به كيفيت زغال‌سنگ ايراني بيندازيم مي‌بينيم كه از استاندارد جهاني دور نيست و ويژگي‌هاي زغال‌سنگ مرغوب را دارد كه حتي مي‌توان آن را صادر كرد.

اين موضوع در حالي مطرح مي‌شود كه زغال‌سنگ در فولادسازي جهان برخلاف ايران جايگاه بسيار ويژه داشته و بخش عمده‌اي از فولاد جهان با زغال توليد مي‌شود. اما در ايران به دليل فراواني و همچنين نرخ مناسب يا ارزان بودن گاز، فولادسازان ايراني گاز را بر زغال‌سنگ ترجيح داده‌اند و تمايلي به استفاده از اين ماده معدني ندارند. بنابراين تمام شرايط موجود يعني نبود بازار گسترده براي زغال در كشور، پرداخت نكردن بهاي زغال‌سنگ خريداري شده از سوي خريدار، ناامن بودن معادن، پايين بودن دستمزد كارگران معادن زغال‌سنگ و هزاران دليل ديگر باعث شده تا مشكلات بسياري براي اين بخش به وجود آيد.

در اين ميان شايد تشكيل انجمن‌هاي تخصصي يا ستادي از سوي فعالان و كارشناسان صنعت زغال‌سنگ بتواند زمينه‌ساز رفع مشكلات باشد. در واقع داشتن نگاه ويژه از سوي دولت و مسئولان به صنعت زغال‌سنگ، ايجاد بازار براي فروش محصولات و به مصرف رسيدن آن در بازار داخلي و همچنين واقعي كردن بهاي اين كاني مي‌تواند بخش عمده‌اي از مشكلات اين بخش را رفع كند.