دنياي معدن : ذوب‌آهن اصفهان به‌دنبال كاهش هزينه‌ها و بدهي‌ها
پنجشنبه، 20 مهر 1396 - 12:01 کد خبر:132521
دنياي معدن -شركت ذوب‌آهن اصفهان به‌عنوان مادر فولاد ايران درمدت چند سال گذشته به‌واسطه برخي مسائل همچون افزايش نيروي انساني و تغيير مديريت و... دچار چالش‌هايي شد كه اين شركت سودده را به سمت افزايش بدهي و مشكلات مالي سوق داد.


شركتي كه كيفيت محصولات آن در خاورميانه بي‌نظير تلقي مي‌شود و صادرات آن نيز تا آن‌سوي مرزهاي اين قاره كهن نيز خريدار داشته و دارد. از اين‌رو واگذاري توليد ريل ملي به اين شركت قديمي يكي از راهكارهايي به‌شمار مي‌رفت تا بتوان اين شركت را از چالش‌هاي پيش‌رو رهانيد. با توجه به شرايط شركت ذوب‌آهن اصفهان يكي از اولويت‌هاي محمد شريعتمداري وزير صنعت، معدن و تجارت در دولت دوازدهم بر اين امر متمركز شد تا با نخستين سفر خود پس از معارفه به كارخانه ذوب‌آهن اصفهان بر حل مشكلات اين كارخانه قديمي در زمينه فولاد تاكيد داشته باشد. شريعتمداري در حاشيه بازديد از خطوط توليدي اين كارخانه اعلام كرد كه نبود توازن در صنعت فولاد كشور و ذوب‌آهن اصفهان موجب شده اين كارخانه با مشكلات زيادي روبه‌رو شود اما قصد داريم با برگزاري جلسه مشترك با راه‌آهن مشكل نخريدن اين محصول را حل كنيم. مديرعامل شركت ذوب‌آهن اصفهان درباره دستاوردهاي بازديد وزير صنعت، معدن و تجارت از اين كارخانه ابراز كرد: حضور وزير صنعت، معدن و تجارت در ذوب‌آهن اصفهان پس از معارفه نشان از هوشمندي ايشان در توجه به مادر صنعت ايران و همين‌طور ارائه ديدگاه ايشان مبتني بر تلاش در جهت حل مشكلات به‌صورت ريشه‌اي دارد. ذوب‌آهن اصفهان پايه‌گذار صنعت ايران است و وزير نيز با حضور و دستورات صريح خود نشان داد كه بايد صنعت و مشكلات آن با مطالعه جدي و ريشه‌يابي مشكلات به‌سوي اصلاح هدايت شود. به گزارش بورس‌نيوز، احمد صادقي افزود: به‌طور قطع حضور وزير بلافاصله بعد از آيين معارفه ايشان در ذوب‌آهن نشان از اهميت اين شركت دارد و به‌طور يقين در صورت برنامه‌ريزي مي‌توان در رفع مشكلات شركت با حمايت وزير سرعت بالاتري را تجربه كرد. حضور وزير صنعت، معدن و تجارت باعث دلگرمي كاركنان اين شركت و نگاه جدي‌تر مسئولان در جهت حل مشكلات شركت خواهد بود. به‌نظر مي‌رسد اين حضور به منزله اعلام حمايت بود و بايد حداكثر استفاده از اين رويداد در اسرع‌وقت عملياتي شود.


برنامه‌هاي كاهش بدهي و هزينه
اين مقام مسئول در برابر اين پرسش كه برنامه‌هاي شركت براي كاهش بدهي‌هاي مالياتي به سازمان امور مالياتي و همچنين كاهش هزينه‌ها چيست، اظهار كرد: با توجه به نرخ تمام‌شده بالاي شمش توليدي و به‌منظور اصلاح بهاي تمام‌شده محصولات كارخانه نسبت به كاهش مصرف چدن مذاب كنورتورها برنامه‌ريزي شده كه در اين راستا يكي از مهم‌ترين طرح‌ها، در كنورتور انجام شده كه در آن ضريب HMR در بخش فولادسازي از ۸۹ درصد در ابتداي سال ۹۴ به ۸۰درصد كاهش يافته كه اين يكي از راه‌هاي برون‌رفت از مشكل بالا بودن نرخ تمام‌شده است.وي افزود: يكي ديگر از راهبردهاي شركت كاهش مصرف كك در كوره بلند است. بدين‌منظور تدابيري ازجمله توقف كوره بلند شماره۱، كنترل كيفيت كك خريداري، استفاده از كك ريزه در شارژ كوره بلند، تغيير سرند كك و بهبود روش انباشت و ارسال كك منجر به كاهش ۴۸ كيلوگرم بر تن مصرف كك و كاهش هزينه‌هاي توليد به ميزان ۸۵۶ ميليارد ريال در سال مي‌شود.مديرعامل ذوب آهن اضافه كرد: پروژه تزريق پودر زغال PCI به كوره‌بلندها به‌منظور كاهش ۱۵۰كيلوگرم بر تن مصرف كك نيز از ديگر طرح‌هاي مرتبط با كاهش بهاي تمام‌شده است كه پيشرفت اين طرح تاكنون براساس برنامه بوده و از اواخر سال ۹۶ راه‌اندازي مي‌شود. اجراي اين طرح منجر به ايجاد ارزش‌افزوده به ميزان ۲۲۴۰ميليارد ريال در سال مي‌شود. صادقي افزود: اجراي خط اكسيژن به‌صورت تزريق مستقيم به كوره بلندها براي نخستين‌بار در دنيا رخ داد كه منجر به كاهش مصرف گاز طبيعي تا حد ۱۲۰مترمكعب مي‌شود و در بهينه‌سازي هزينه توليد در شركت موثر است.وي درباره برنامه‌هاي شركت مبني بر كاهش هزينه‌هاي مالي ابراز كرد: به‌منظور كاهش هزينه‌هاي مالي نيز اقدام‌هاي بسياري خوبي شده است. بروزرساني ۲۲۰۰ ميليارد ريال تسهيلات در بانك صادرات و ۲۱۷۶ ميليارد ريال بانك رفاه و كاهش نرخ تسهيلات از ۲۴ به ۱۸درصد و استمهال بدهي نزد بانك اقتصاد نوين به مبلغ ۳۳۸۷ ميليارد ريال و مبلغ ۳۰ ميليون يوآن چين، تجديد تسهيلات ۷۸۰ ميليارد ريالي نزد بانك پاسارگاد و استفاده از تسهيلات سلف موازي به مبلغ ۲۵۰۰ ميليارد ريال در دو مرحله از مهم‌ترين اقدامات عملي در زمينه كاهش هزينه‌هاي مالي است.


افزايش سرمايه در دستوركار
وي با اشاره به برنامه افزايش سرمايه شركت تصريح كرد: شركت ذوب‌آهن پس از قطعي كردن تهاتر پيش‌رو به ميزان ۷۶۰ميليارد تومان از اين محل به‌دنبال افزايش سرمايه از محل مطالبات و آورده نقدي است تا با اجراي اين افزايش سرمايه از شموليت ماده ۱۴۱ قانون تجارت خارج شده و ساختار سرمايه شركت به منظور دريافت تسهيلات مالي به شكل مناسبي ترميم شود. بي‌نيازي ذوب به الكترود مشكل بيشتر فولادسازان داخلي كمبود و گران‌شدن الكترود گرافيتي است. مديرعامل ذوب‌آهن اصفهان درباره نياز ذوب‌آهن اصفهان به الكترود عنوان كرد: لازم به توضيح است كه احياي مستقيم و كوره بلند دو روش معمول توليد فولاد در دنيا هستند. توليد فولاد در ذوب‌آهن اصفهان به روش كوره‌بلند است كه نياز چنداني به الكترود ندارد (تنها به‌صورت محدود در كوره‌هاي LF فولادسازي ذوب‌آهن استفاده مي‌شود)‌ اما به‌دليل اينكه در اين روش از كك به‌عنوان سوخت اصلي كوره‌بلند استفاده مي‌شود، هزينه انرژي در اين روش حدود ۳ برابر روش احياي مستقيم است كه البته اين امر تنها مختص به ايران است. درحالي‌كه در روش احياي مستقيم از حامل‌هاي انرژي همچون گاز بهره گرفته مي‌شود كه در ايران از يارانه دولتي برخوردار است. اين در حالي است كه در كل دنيا از يك‌ميليارد و ۶۰۰ميليون تن توليد فولاد در سال۷۰درصد آن به روش كوره‌بلند است كه هزينه توليد برخلاف ايران، كمتر از احياي مستقيم است و اين تفاوت به‌دليل قيمت‌هاي جهاني هر دو انرژي (گاز و كك) است.وي تصريح كرد: درواقع لازم است دولت براي رقابت منطقي فولادسازان كشور، هزينه انرژي آنها را برابر كند و با توجه به پرداخت يارانه انرژي در روش‌هاي كوره قوس، بايد ذوب‌آهن اصفهان نيز بتواند با بهره‌مندي از اين حق و در يك رقابت منطقي، محصولات خود را عرضه كند. در مجموع به دلايلي كه گفته شد افزايش نرخ الكترود مزيت چنداني براي ذوب‌آهن محسوب نمي‌شود. ضمن اينكه شركت‌هاي بزرگ فولادي كشور كه از روش قوس الكتريكي استفاده مي‌كنند، به‌دليل تفاوت نوع محصول نهايي با ذوب‌آهن اصفهان، رقيب اين شركت محسوب نمي‌شوند.


ريل هم وارد مدار توليد شد
درباره توليد ريل در شركت ذوب‌آهن اصفهان مديرعامل ذوب‌آهن اصفهان چندي پيش اظهار كرد: ريل ملي در حال توليد است و سرمايه‌گذاران از توليد ريل در ذوب آهن نيز بازديد كردند.صادقي در پاسخ به اين پرسش كه ظرفيت توليد ريل به چه ميزان است و آيا برنامه صادراتي در برنامه خود داريد، گفت: ظرفيت اسمي توليد ريل به ۴۰۰ هزار تن ريل در سال مي‌رسد. درباره صادرات نيز در آينده به فكر صادرات هستيم، اما در كل توليد ريل كار سختي است و برنامه صادراتي آن به‌سادگي امكان‌پذير نيست.