دنياي معدن : كنسرسيوم در حوزه معدن تشكيل شود/نياز به نوسازي در معادن
شنبه، 15 آبان 1395 - 17:47 کد خبر:119958
دنياي معدن - وزير صنعت، معدن و تجارت با تاكيد بر ايجاد كنسرسيوم بخش خصوصي با كشورهاي خارجي در حوزه معدن، گفت: در حال حاضر بسياري از معادن، نياز به نوسازي و بازسازي دارند.


محمدرضا نعمت زاده در مراسم افتتاح دوازدهمين نمايشگاه بين المللي معدن، صنايع معدني، ماشين آلات، تجهيزات و صنايع وابسته ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: موضوع جلوگيري از خام فروشي مواد معدني، مورد تاييد عقل و اقتصاد بوده و مقام معظم رهبري در رهنمودهاي اقتصاد مقاومتي بر آن تاكيد كرده است و در نتيجه بايد خام فروشي كنار بگذاريم.

وي ادامه داد: صادرات نفت خام از ۱۱۰ سال پيش آغاز شده و هنوز هم مي خواهيم بيشتر صادر كنيم. هنر ما اين است كه نفت را فرآوري كرده و به محصولات با ارزش افزوده پتروشيمي، انرژي ها پاك و غيره تبديل كينم. البته اكنون نسبت به گذشته، پيشرفت هاي زيادي در ساخت تجهيزات و توليد محصولات پتروشيمي داشته ايم.

به گفته وزير صنعت، معدن و تجارت، در بخش معدن نيز اگر ماده معدني(مس) را به كنسانتره و كاتد تبديل كنيم، ارزش افزوده آن از سنگ خام بيشتر است و اگر بتوانيم محصولات پيشرفته توليد كنيم ارزش افزوده آن بسيار بالا مي رود. بنابراين بايد به سمتي برويم كه محصولاتمان با ارزش افزوده بالا صادر شود.

۹۰ پهنه در قالب ۴۰۰ هزار كيلومتر متر مربع

نعمت زاده با بيان اينكه كشور ما بنا بر آمار ۵۷ ميليارد تن ذخاير قطعي مواد معدني با ۶۸ نوع ماده معدني دارد، گفت:۶۰ درصد اين ذخاير را مصالح ساختماني و ۴۰ درصد آن را مواد فلزي و غير فلزي تشكيل مي دهد.

وي ادامه داد: به جز ذخاير نفت و گاز و انرژي اتمي، بيشتر از ۷ تا ۸ درصد مساحت كشور را نتوانسته ايم اكتشاف و بهره برداري كنيم و از اين نظر، كشور راه طولاني در پيش دارد. بنابراين، موضوع اكتشاف به عنوان اولويت نخست وزارت صنعت معدن و تجارت، است كه بايد اين كار با سرعت انجام مي شود تا هر چه زودتر نقشه ها، ميزان ذخاير، عيار و غيره مشخص شود و سرمايه گذاران با دقت و با كمترين هزينه، وارد مرحله بهره برداري شوند.

وزير صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان كرد: طي ۳ سال اخير با برنامه ريزي معاونت معدني وزارتخانه، سازمان هاي انرژي اتمي، زمين شناسي و ايميدرو براي توسعه اكتشاف اقدامات مناسبي را در حوزه اكتشاف شروع كرده اند و تاكنون ۹۰ پهنه معدني در قالب ۴۰۰ هزار كيلومتر مربع واگذار شده و تعدادي از آنها به اتمام رسيده است.

نعمت زاده تقاضا كرد: معدنكاراني كه توانايي مالي و فني اجراي فعاليت هاي اكتشافي را دارند، كار را انجام دهند، آنهايي هم كه نمي توانند، يا شريك بگيرند، يا ادغام كنند يا اينكه اعلام كنند تا پهنه ها را واگذار كنيم تا روند كار با سرعت بيشتري پيش رود.

وي ادامه داد: با سازمان انرژي اتمي اكتشاف ۱۰۰ هزار متر مربعي را شروع كرديم و توافق شده حين و بعد از اكتشاف مواد معدني ديگر پهنه ها را در اختيار ما بگذارند.

ايجاد كنسرسيوم با خارجي ها

وزير صنعت، معدن و تجارت ايجاد كنسرسيوم بخش خصوصي با كشورهاي خارجي را در بخش معدن مفيد دانست و خاطرنشان كرد: اين تجربه در حوزه پتروشيمي حاصل شد و نتايج خوبي به دست آمد و در بخش اكتشاف، شركت هاي بخش خصوصي مي توانند مراحل مختلف اكتشاف اعم از مهندسي پايه، مهندسي تفصيلي، دانشي فني و غيره را با كمك همديگر انجام دهند.

وي ادامه داد: با تشكيل كنسرسوم، جايگاه شركت ها نه تنها در ايران بلكه در خارج ارتقا خواهد يافت و اكنون فرصت مناسبي براي بخش خصوصي است تا با مشاركت خارجي ها در مناقصه ها و پروژه ها وارد شوند.

وزير صنعت، معدن و تجارت به مساله نوسازي معادن اشاره و تصريح كرد: در حال حاضر، بسياري از معادن، نياز به نوسازي و بازسازي دارند و بايد منابع آن را تامين كنيم. اكنون در خارج، با خدمات مهندسي و تعميراتي و با هزينه ۱۵ تا ۳۰ درصد، ماشين آلات معادن را نوسازي مي كنند و شركت هاي بزرگ مي مي توانند براي نوسازي ماشين آلات معادن خود كه حداكثر ۴۰ درصد قيمت تمام شده خواهد بود، اقدام كنند.

وي ادامه داد: علاوه بر اين، نياز به توليد ماشين آلات هم داريم و مي توان با شركت هاي خارجي به شرط انتقال دانش فني وارد توليد ماشين آلات شد. ما نيز براي دستيابي به اين مهم، آماده هر گونه حمايت هستيم.

ضرورت تجميع معادن

نعمت زاده بحث ايمني را در بخش معدن ضروري خواند و گفت: الان بحث ايمني، بهداشت و محيط زيست زير نظر مديران عامل اداره مي شود و به دليل اهميت سلامت و جان انسان ها، همه مديران شركت ها بايد به اين موضوع توجه داشته باشند.

وي افزود: داشتن ۵-۶ هزار معدن افتخار نيست اينكه چقدر توليد و صادر كنيم افتخار است. اكنون معادن كوچك زيادي وجود دارد كه غير اقتصادي است و با همكاري خانه معدن مي توان اين معادن را تجميع كرد تا اقتصادي تر، فني تر و داراي امكان بهتر براي بازاريابي شوند.

افزايش ۸۹ درصدي شركت هاي خارجي

محمدرضا بهرامن، رئيس خانه معدن در اين مراسم نيز گفت: با تجميع نمايشگاه هاي بخش معدن، ۸۹ درصد به شركت هاي خارجي و ۴۰ درصد به شركت هاي داخلي افزوده شد.

وي ادامه داد: با برنامه ريزي مناسب، تجميع نمايشگاه ها تغييرات محسوسي در فضاي نمايشگاه رخ داد كه نسبت به نمايشگاه هاي سال هاي گذشته تفاوت زياد پيدا كرده است.